Sborník Muzea Brněnska 2005

Napoleonské války silně ovlivnily politickou mapu Evropu a zasáhly hluboko do tehdejší společnosti. Reflexe těchto válečných událostí a jejich působení na proměny společenských struktur se staly tématem, které zaujalo řadu historiků a badatelů příbuzných oborů. Příspěvky sborníku "Napoleonské války a historická paměť" se zabývají vztahem válek a formování novodobých národů ve střední Evropě, zkoumají vliv těchto událostí na české národní obrození a jeho čelné představitele, všímají si francouzské emigrace v českých zemích, rozebírají odraz historických událostí přelomu 18. a 19. století v historiografii i školních učebnicích různých období a režimů. Zvláštní pozornost je věnována také ztvárnění napoleonských válek ve filmu, výtvarném umění a hudbě. Specifickou tematiku pak představují soudobé kroniky, které vznikaly především v selském prostředí, zájmu neunikly ani lidové a kramářské písně, které reflektovaly kupř. pohyby vojsk a významné válečné úspěchy či neúspěchy. Na stránkách sborníku se sešli renomovaní domácí (např. D. Uhlíř, J. Malíř, J. Štaif, Z. Beneš, J. Rak, V. Nálevka) i zahraniční odborníci (P. Broucek, H. Reinalter, A. V. Gorbunov), stejně jako celá řada mladších a mladých badatelů. Sborník vznikl v rámci spolupráce Muzea Brněnska a Výzkumného střediska pro dějiny střední Evropy: prameny, země, kultura na Masarykově univerzitě v Brně, přičemž představuje zároveň první svazek nové ediční řady Země a kultura ve střední Evropě.